Yaprak Porselen (Da vinci porselenleri-porselen Lamina venerler)

Yaprak porselenler dişlerin şeklini ve rengini değiştirmek amacıyla tırnak kalınlığında, istenen renk, boy ve formda özel olarak hazırlanmış 0,7mm kalınlığında porselen tabakasının dişin ön yüzüne yapıştırılması işlemidir.

 1. seans hastanın estetik beklentileri doğrultusunda nasıl bir porselen yapılması gerektiğine dair karar verilir. Ölçü alınır
 2. seans karar verilen dişin provası yapılır. Estetik beklentide problem yoksa dişte gereken hazırlıklar yapılır.
 3. seans porselen prova yapılır problem yoksa yapıştırılarak işlem tamamlanır. Problem olursa bir seans sonra yapıştırılır.

Porselen lamina uygulanacak dişlerde bazen az miktarda da olsa bir aşındırma yapmak gerekebilir bazen ise hiçbir aşındırma yapmadan uygulanabilir., bu yapılan aşındırma oranı dişin formuyla, rengiyle, konumuyla doğru orantılı olarak belirlenir.

Bazı vakalarda dişin formu şekli aşındırmaya gerek olmadan lamina veneer yapımına uygun olur. Bu tür vakalarda diş kesimi yapılmadan direk porselen yapılıp yapıştırılır.

 • Ön bölgede yer alan hafif çapraşıklıklarda
 • GÜLÜŞ TASARIMIsırasında pembe ve beyaz estetik arasındaki uyumun sağlanmasında
 • Dişlerin formunun değiştirilip aradaki boşlukların kapatılmasında, görünmeyen dişlerin boylarının uzatılması gibi estetik vakalarda güvenle kullanılmaktadır.

Porselen laminalar en az iki seansta tamamlanır. İki seans arasında genelde 2-3 gün bulunur yani hekime geldikten 3 gün sonra bambaşka bir estetikle hayatınıza devam edersiniz.

Dişlerde düzeltme işlemi yapılacak ise, aynı gün hastaya geçici laminalar yapılır. Böylece bir sonraki seansa kadar hastanın estetik ve hassasiyet sorunu yaşaması engellenir.  Ancak dişlerde düzeltme yapılmayacak ise geçiciye ihtiyaç duyulmaz hasta geldiği dişler ile hayatına devam eder.

 • Porselen laminaların yapımı için dişin sadece ön yüzeyinde diş kesimi yapılır
 • Sigara çay kahve gibi renklendirici gıdalara ile boyanmaz dirençlidir.
 • Yapım süresi kısadır.
 • Işık geçirgenliği sayesinde doğal bir görünüm kazandırır.
 • Metal içermediğinden dişetinden gri yansıması olmaz

Porselen laminalar dişe çok güçlü tutunurlar ancak her şeye rağmen dikkatli olmak gerekir. Porselen laminaların hasar görmemesi için parafonksiyonel alışkanlıklardan (kalem ısırma alışkanlığı, tırnak yeme, diş sıkma veya diş gıcırdatma …) ve sert gıdaların ön diş ile ısırılmasından kaçınmak gerekir.

Randevu Oluşturmak için

Bizimle İletişime Geçin

  0216 504 32 72