Gülüş tasarımı, hekimlik ve sanatın birlikte uygulanarak, kişiye özel ideal gülüşü sağlayabilmektir. Dişler, birbirleri ve onları çevreleyen yumuşak dokular ile uyumlu olarak dizilmiştir. Güzel bir gülüşün temel elemanları dişlerdir ve dolayısıyla diş şekilleri ve anatomik özellikleri hakkında kapsamlı olarak bilgi sahibi olmak, tüm tedavilerin temelini oluşturur. İyi tasarlanmış bir gülüşün nasıl olması gerektiği hakkında daha fazla fikir sahibi olabilmek için, diş hekiminin hastayı çok detaylı muayene edip değerlendirmesi gerekir.

Yüz hatları, cinsiyet, yaş, gülüş simetrisi, dişlerin sıralanışı ve renkleri, dudaklar ile diş etleri estetik gülüş ifadesini belirleyen faktörlerdir. Gülüş tasarımında tüm bu faktörler göz önüne alınarak dişlerin formu belirlenir.

Gülüş tasarımıyla daha genç görünmek mümkündür. Her açıdan çok daha sağlıklı, pırıl pırıl dişlere kavuşmanız her zaman mümkündür. İyi bir gülüş tasarımı gerçekleştirilirken dişlerin sağlığına da önem vermemiz gerekir. Doğru bir tasarım dişlere zarar vermeden yapılan tasarımlardır.

Dudaklar, dişeti, dişler, dudağı çevreleyen dokunun rengi gibi bir takım estetik kriterlerin ayrı ayrı ve bir-biri ile olan ilişkisinin değerlendirildiği, detaylı estetik analizleri kapsayan, gülüş şeklinin değerlendirilmesidir.

Dudak seviyesi, dişlerin boyları, dişeti seviyesi, diş rengi, dişlerin dizimi, güldüğümüz zaman dudak ve dişlerin uyumu ve gülme hattı gibi faktörlerin tek tek ve birbirleri ile olan uyumu estetik gülüş analizinin yapılmasında çok büyük önem taşır.

Gülüş tasarımı yapılırken dişlerin oluşturduğu bölgenin estetiği (beyaz estetik) ve dişetlerinin oluşturduğu bölgenin estetiği (pembe estetik) değerlendirilir. Bu amaçla öncelikle fotoğraf üzerinde dişetlerinin hangi seviyede olması gerektiği, hangi dişlerin tasarıma dahil edileceği değerlendirilir. Sonrasında dişlerin diş-dişeti-kemik seviyeleri klinik ve radyografik olarak incelenir. Daha sonra tedavi planı netleştirilir.

Hastanın mevut durumuna göre yapılacak tedavilere göre seans sayısı değişebilir. Tedavinin içerisinde pembe estetiğin (Dişeti) düzenlenmesi varsa, tedavi bazen tek seansta bazen de birkaç haftada tamamlanabilir.

Gülüş tasarımı için her zaman dişlerin kesilmesi ve porselen kaplama yapılması gerekmemektedir. Genellikle kompozit laminalar, bonding, recontouring (dişin yeniden aşındırılarak şekillendirilmesi) ya da beyazlatma gibi daha kolay ve koruyucu yöntemlerle estetik beklentileriniz karşılanabilir.

Randevu Oluşturmak için

Bizimle İletişime Geçin

    0216 504 32 72