Dişlerden uzaklaştırılamayan gıda artıklarının ağızda yer alan bazı bakteriler ile parçalanıp ortaya çıkan asittin dişi yumuşatmasıdır. Dişin yumuşaması ile diş çiğneme kuvvetlerine karşı dayanıksız bir hale gelir ve bazı yerlerinden kırılır.

Çürükler diş hekiminin dikkatli ağız içi muayenesi ve röntgen çekilmesi ile tespit edilir. Bunların dışında yeni nesil teknoloji ile arayüz çürüklerini de tespit eden cihazlar vardır. Bu cihazlar ile çürükler kolayca tespit edilir.

Ağız içerisinde tespit edilen çürük tedavi edilmez ise mutlaka ilerler ve zamanla kanal tedavisine dönüşür. Bu nedenle henüz başlangıçta iken tespit edilen çürükler mutlaka ilerlemeden tedavi altına alınmalıdır.

Çürükler ilerledikçe altındaki canlı dokuya yaklaşır ve ağrı başlar. Ağrının başladığı zaman kişiden kişiye fark eder bazılarında çürük yeni başladığında, bazılarında ise kanal tedavisine kadar ilerlediğinde belirti verir. Bu nedenle çürüğün başlangıçta yakalanması için düzenli doktor kontrolleri çok önemlidir.

Çürük eğer çok büyükse içinde gıda artığı birikiyor ve temizlenemiyorsa biriken gıda artıkları kokuşarak kokuya neden olabilir ancak gıda birikimine neden olmayan çürükler kokuya neden olmazlar.

Çürük diş temizlendikten sonra kalan diş dokusuna göre tedavinin ne olacağına karar verilir. Eğer kalan diş dokusu çok ise tek seansta yapılan dolgu ile tedavi edilir. Eğer kalan diş dokusu az ise laboratuvarda yapılan dolgu yani onlay ile tedavi edilir. Doku kaybı çok az ise porselen kuron ile tedavi edilir. Tedavinin ne olacağına karar verirken kanal tedavisinin olup olmadığı oldukça önemlidir.

Kalan diş dokusu çok ise tek seansta yapılan dolgu ile tedavi edilir. Eğer kalan diş dokusu az ise laboratuvarda yapılan dolgu yani onlay ile tedavi edilir. Doku kaybı çok az ise porselen kuron ile tedavi edilir. Tedavinin ne olacağına karar verirken kanal tedavisinin olup olmadığı oldukça önemlidir. Kanal tedavisi uygulanan dişler koruma altına alınması için onlay dolgu, fiber destekli dolgu ya da porselen kaplama yapılmalıdır.

Eğer çürük başlangıçta tespit edilmişse uyuşturulmaya ve iğne yapılmasına gerek kalmadan tedavi tamamlanır. Çürük derine indikçe temizlerken ağrı hissedilir ağrıyı kesmek için diş uyuşturulur.

Eski zamanlarda beyaz dolgular yapılırken dişe yapışmasını sağlayan mekanizmalar çok başarılı değildi siyah dolgular ise dişe sadece fiziksel olarak bağlandıkları için dolgularda düşme problemi yaşanıyordu ancak son yıllarda beyaz dolguların dişe bağlanma kuvveti oldukça artmıştır ve kimyasal bağlanan bu dolgularda düşme problemi yaşanmamaktadır.

Beyaz dolgular yapıldıktan sonra birkaç gün sıcak soğuk hassasiyeti ve hafif sızlamalar görülebilir. Ancak bu şikayetlerin birkaç gün içinde giderek azalması gerekir. Gittikçe artan bir ağrıda hemen diş doktorunuza başvurmalısınız.

  • Kanal tedavisi olmuş ve siyah dolgusu olan dişler
  • Kırılmış dolgular
  • Düşmüş dolgular
  • Arasına yemek sıkışan dolgular
  • Sınırı siyah çizgi olan dolgular
  • Sürekli ağrısı veya hassasiyeti olan dolgular.
Randevu Oluşturmak için

Bizimle İletişime Geçin

    0216 504 32 72