Dişte var olan çürüğün ilerleyerek canlı dokuyu enfekte etmesi sonucu dişte şiddetli ağrı görülür sonuçta kanal tedavisi uygulanır. Kanal tedavisi enfekte olan canlı dokunun bulunduğu yerden uzaklaştırılıp boşluğun temizlenip dezenfekte edildikten sonra kanal dolgusu ile doldurulması işlemidir.

Kanal tedavisi sırasında diş uyuşturulduğu için ağrı hissedilmez. Sonrasında tam bir iyileşme sağlanana kadar tedavinin başındaki kadar olmasa da ağrı hissedilir.

Eğer iltihap köke kadar ilerlememiş ise tek seansta aksi takdirde iki ya da 3 seansta bitmesi beklenir.

Kanal tedavisi dişin sinirlerinin alınması işlemidir. Tedavi süresince ve sonrasında hafif olmak kaydı ile ağrı görülebilir ancak şiddetli geçmeyen bir ağrı olursa eğer kökte bir kırık yada ek bir kanaldan şüphelenebiliriz.

Kanal tedavili dişlerde madde kaybı çok fazladır. Kanal tedavili dişler kanal tedavisi olmamış dişlere göre kırılma riski daha yüksektir. Tedavi seçeneklerinde kalan dişin miktarına göre genellikle onlay diye adlandırılan laboratuarda yapılan dolgular ya da porselen kaplamalar tercih edilir.

Bazı kanal tedavisi görmüş dişlerde genellikle zaman içerisinde dişte koyulaşma görülebilir. Bu koyulaşma genellikle kanalda kullanılan dolgu malzemesinin renginden kaynaklanır.

Bir iki seansta rengi koyulaşan dişin içerisine yerleştirilen beyazlatma materyali ile tedavi gören diş eski rengine kavuşur.

Randevu Oluşturmak için

Bizimle İletişime Geçin

    0216 504 32 72