İmplant diş eksikliklerinde çene kemiğine yerleştirilen titanyumdan yapılan yapay diş kökleri ve dişlerdir.

İmplant uygulaması öncesi sadece Anestezi (dişin uyuşturulması) sırasında 4 saniyelik kısa bir ağrı hissedilir sonrasında uyuşukluk nedeniyle ağrı olmaz.

Diş hekiminin alacağı özel tedbirler ile hiç ağrısız ve şişlik olmadan implant tedavisi tamamlanabilir.

Her zaman diş eksikliği sayısı kadar implant uygulanmaz. Diş hekimi hastayı gördükten sonra planlama belirlenir. Bazen 3 diş eksikliği 2 implant ile tedavi edilebildiği gibi pozisyona göre 2 diş eksikliği iki implant ile tedavi edilmek zorunda kalabilir.

İmplant uygulanmasını takiben kemik durumuna göre 2 ay implantın kemikle kaynaşması beklenir.

2 ay sonra protez yapımına başlanarak 1,5-2 haftada protez tamamlanır.

İmplant protezlerinin dişe bağlanması doğru değildir. İmplant kemiğe çok sıkı bağlanan bir yapıya sahiptir. Dişler ise kemiğe daha yumuşak fibrillerle bağlanır. Bu iki farklı yapının birbirine bağlanması implantın kaybı ile sonuçlanır.

Kontrol altına alınamayan sistemik hastalıklarda, Menopoz dolayısı ile bifosfonat kullananlarda ve yeni radyoterapi ve kemoterapi görmüş hastalarda uygulaması doğru değildir ancak tedbirler alındıktan sonra uygulanabilir. Vücudun implantı kabul etmemesi mümkün değildir ancak nadir de olsa implantlarda problem görülüp yeniden uygulanması gerekebilir.

Tek diş implantlarında ya da tamamen dişsiz ağızlarda bile geçici protez mutlaka yapılmalıdır. Tedavi süreci hastanın sosyal hayatını aksatmamalıdır.

İmplant uygulamasının hemen sonrasında implant kemikle kaynaşana kadar tercihen köfte sebze yemeği pilav gibi yumuşak gıdalar tercih edilir.

İmplant uygulamasında marka oldukça önemlidir hatta fiyatı belirleyen en önemli unsurdur.

İmplant uygulaması sayesinde dişler köprü yapmak için kesilmekten kurtulur ve damak ve hareketli protez kullanan hastalar protezlerinden kurtulur sabit dişlere kavuşur.

Engellemez ancak aşırı sigara tüketimi yara iyileşmesini riske atar ve implantın kemikle kaynaşma sürecine zarar verir.

İmplantlar doktor kontrolü altında olduğu ve hasta tarafından doğru bakım uygulandığı takdirde kemik içine yerleştirilen implantların ömür boyu garantisi vardır. Üzerindeki porselende zaman zaman meydana problemler ise diş hekimi tarafından çözülür.

İmplant sonrasında uygulanacak olan protezler yapıştırma ya da vidalı olabilir. Hastanın ağız durumuna göre hangi protezin yapılacağına karar verilir. Karar verilir.

İmplant sonrasında yapılacak olan sabit protezler içi dışı beyaz olan zirkonyum ya da metal destekli porselenden yapılır. Dudak seviyesi ve gülüşün tasarımına göre tercih edilen malzeme farklılaşır.

Randevu Oluşturmak için

Bizimle İletişime Geçin

    0216 504 32 72