Günlük yaşamın getirdiği stres ve sıkıntı her kişide farklı bir reaksiyona neden olur. Diş gıcırdatması bazen gün içinde önemli bir konuda derin düşüncelere dalınca bazen de gece uykuda iken dişlerin sağ sol, ön ve arkaya doğru ritmik olarak kuvvetli bir biçimde dişlerin hareket ettirilmesi yada sadece kitlenip maksimum kuvvetin uygulanmasıdır.

Psikolojik faktörler, dişlerin birbiri ile çok güzel ve düzenli temas etmemesi bazı antidepresanlar diş gıcırdatmasına sebep olarak görülür.

Birçok hasta diş sıktığının ya da gıcırdattığının farkında değildir. Gün içinde veya gece diş sıktığının farkına varabilmesi için mutlaka kendini sorgulaması gerekir.

Diş sıkması yada gıcırdatması sonucu ağız içinde dişlerin uçlarında ve boyun bölgelerinde ve bazı dişlerin tamamında sıklıkla kırık ve aşınmalar meydana gelir.

Salata ve biftek gibi çiğnememesi zor ve sert gıdalarda çenede çabuk yorulma hissi oluşur

Çene ve baş-boyun bölgesindeki kaslarda spazm ağrıları sonucu şiddetli kulak yada baş ağrıları görülür. Bu ağrılar genellikle sabah başlar ve öğlene doğru en yüksek seviyeye ulaşır ve kolay kolay kesilmez.

Dil kenarlarında diş izleri oluşur

Sabah uyandığımızda bazen dişleri kilitleyip sıkmış şekilde uyanırız.

Dişlerde bazen küçük bazen ise dişin çekilmesine neden olacak kadar derin kırıklar oluşur

Kaslarda meydana gelen şiddetli baş ve kulak ağrıları hayat kalitesini ciddi oranda düşürür.

Hiçbir çürüğü olmayan dişler bile gıcırdatma sırasında üzerine gelen kuvvet nedeni ile kanal tedavisi görmek zorunda kalabilir ya da kırılabilir.

Dilaltı kaslarına kramplar girebilir.

Ağız açmada zorluk ve çenede kitlenmeler görülebilir

Dişeti hastalıkları çok hızlı ilerler diş kaybına giden sonuçlar ortaya çıkabilir,

Tedavi sırasında hastanın durumuna göre çene egzersizleri ıslak sıcak uygulamaları ve ağrı kesici antienflamatuar ilaçlar ve kas gevşeticiler hastanın durumuna göre önerilebilir

Dişlerde oluşan hasarlar tedavi edildikten sonra gece uyurken kullanılacak sert bir gece plağı yavaş yavaş varolan problemleri çözecektir.

Gece plağı kullanamayan hastalarda geçici çözüm olarak özel uzmanlar tarafından uygulanan botoks tedavisi denenir.

Çene ağrısı olan hastalar eklemlerine aşırı kuvvet geleceği için sakız çiğnemek, kuruyemiş gibi sert gıdaları tüketmekten kaçınmalıdır.

Randevu Oluşturmak için

Bizimle İletişime Geçin

    0216 504 32 72